« Wróć

Czy sami powinniśmy sięgać po witaminę D?

 

Czy sami powinniśmy sięgać po witaminę D?

Jak najbardziej! Suplementację witaminą D należy włączać w czasie zimowych miesięcy, kiedy ilość promieniowania ultrafioletowego jest znacznie mniejsza oraz również w miesiącach wiosenno-letnich, w momencie gdy ekspozycja na słońce nie jest wystarczająca. Powodem takiej sytuacji może być np. wykonywany zawód (górnicy i inne osoby pracujące w zamkniętych pomieszczeniach lub w nocy), praca biurowa, czy stosowanie kremów z filtrem, co uniemożliwia dzienną, regularną ekspozycję na słońce.

Witamina D3 jest dostarczana do organizmu poprzez ekspozycję skóry na promieniowanie słoneczne, ale także dzięki pokarmom takim jak: ryby, grzyby, jajka. Należy pamiętać, że w okresie letnim wystarczy 15 minut ekspozycji na słońce przy odkryciu 18% ciała, aby zapewnić dzienną dawkę tej witaminy. W okresie jesienno-zimowym natomiast kąt padania promieni słonecznych jest zbyt niski, by zapewnić odpowiednią syntezę skóry. Ponadto, częściej przebywamy w pomieszczeniach, a źródła pokarmowe zawierające witaminę D3 nie zapewniają dziennej dawki. Stąd też większość populacji ma niedobory tej witaminy, gdyż pozyskana w sposób naturalny nie zapewnia wystarczającego zapotrzebowania organizmu. Aby dostarczyć do organizmu zalecaną dzienną dawkę spożycia wskazana jest suplementacja.

Dla suplementacji preferowana jest forma D3 witaminy - cholekalcyferol.
Poziom witaminy D określa się laboratoryjnie na postawie analizy surowicy krwi, gdyż związek ten we krwi wiąże się z białkami osocza.